Yekta Kopan ile Hikaye Okur-Yazarlığı Söyleşisi

Başvurularımız kapanmıştır.

22 Nisan 2021
Saat –  13:00

Katılım Ücretsizdir.

Yekta Kopan
Yazar

1968’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. Televizyon ve radyolarda seslendirme yapmaya çocukluk yıllarında başladı. Aynı yıllarda çocuk programlarında sunuculuk ve oyunculuk da yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

80li yıllardan başlayarak öyküleri, şiirleri, deneme ve eleştiri yazıları çeşitli dergilerde yayınlandı. Özellikle Hayalet Gemi dergisindeki çalışmalarıyla tanındı. İlk kitabı Fildişi Karası 2000 yılında okurla buluştu. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı kitabı 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya adlı kitabı 2007 Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne, Bir de Baktım Yoksun adlı kitabı da 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü değer bulundu. Kara Kedinin Gölgesi, Kediler Güzel Uyanır, Aile Çay Bahçesi ve Sakın Oraya Gitme adlı kitapları yazdı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. 2014 yılında Türk öyküsü üstüne bir sözlük çalışması olan İpekli Mendil’in editörlüğünü yaptı. 2015’te ilk cildi yayınlanan kültür sanat yıllığı Can Almanak’ı projelendirdi. 2006 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan İki Kişilik Bir Oyun’un metnini yazdı. İşSanat tarafından 2018-2019-2020 sezonlarında sahnelenen Orman Masalı ve Robot Pinokyo oyunlarını kaleme aldı. Burun, Burun Tatilde ve İstanbul Bienali ile İstanbul Tasarım Bienali çerçevesinde yayımlanan Komşuluk Şarkısı, Uzun-Kocaman-Çok, Bu Dünya Hepimizin kitaplarıyla çocuklar için de yazdı. Son kitabı Sıradan Bir Gün 2019’da raflara çıktı.

2000’li yılların başlarından itibaren NTV’de yayınlanan günlük kültür sanat bülteni Gece Gündüz’ün sunuculuğunu yaptı. 2013 yılında ArtıBir TV’de yapımcılığını da gerçekleştirdiği Cumartesi adlı kültür sanat programını hazırladı. Aynı dönemde Radikal gazetesinde düzenli olarak yazan Kopan, bir yandan da YapımLab’de, Gümüşlük Akademisi’nde ve Bilgi Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık dersleri verdi.

  • 22 Nisan 2021 tarihinde saat 13:00’de düzenlenecek “Yekta Kopan ile Hikaye Okur-Yazarlığı Söyleşisi”ne katılmak için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir.
  • Atölyelere katılım için 8-13 yaş sınırı vardır.
  • Atölye online olarak gerçekleştirilecek ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanacaktır.
  • 27 ve 28 Şubat tarihlerinde düzenlenecek “Ali Tanrıverdi ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi”ne başvurularımız kapanmıştır. Atölyemizi belirttiğimiz tarihlerde saat 13:00’ten itibaren Türsak Vakfı YouTube kanalından canlı olarak seyredebilirsiniz.
  • Festival kapsamında düzenleyeceğimiz diğer atölyelerimizi bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Geçmiş Atölyeler